The Division 2 – poradnik dla początkujących

Cześć 🙂 .

Zdaję sobie sprawę, że część moich czytelników, to zupełnie nowi gracze Dywizji, którzy niekoniecznie mieli do czynienia z serią Tom Clancy’s The Division. Dlatego wpadłem na pomysł na stworzeniu ogólnego poradnika dla początkujących, który nieco ułatwi im gra jak np. dobór umiejętności, zbieractwo czy mechanika walki. Zapraszam 🙂

Zdobywanie umiejętności – dobór umiejętności

Odblokowanie danej umiejętności nie uwzględniając jej wariantów w The Division 2 umożliwiają misje główne. Skąd wiadomo, że dana misja da nam punkt do oblokowania kolejnego skilla? Na mapie będzie widoczny „żółty trójkącik” przy ikonie misji. Wtedy idziemy do Białego Domu i wybieram umiejętność.

Jak odblokować warianty umiejętności np. Chem Launchera? Tu sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ odblokowanie każdego wariantu będzie nas kosztować 5 punktów SHD, które zdobywamy za wykonywanie misji poboczonych, czy po prostu zbierając skrzynie SHD.

The division 2 umiejętności dla nowych i początkujących graczy

Wybór odpowiednich umiejętności dla początkującego gracza ułatwi rozgrywkę, ponieważ do 30 poziomu doświadczenia nie mamy zbytniej możliwości modowania, które przyniesie wymierne korzyści. Poniżej lista moich faworytów:

 • Dron z ulepszeniem Naprawiacz – niejednokrotnie uratuje nam życie, fakt, iż cooldown jest dość długi, ale zapewnia przyzwoite odnawianie pancerza.
 • Chem launcher – Wyrzutnia chemiczna z ulepszeniem Wzmacniacz – zamiennik drona do odnawiania pancerza, ale moim zdaniem lepszy w większośći sytuacjach, dlaczego? Ma 3 ładunki, każdy z nich odnawia się niezależnie od siebie, naciskając klawisz wywołania umiejętności dwa razy, leczymy samego siebie. Cooldown jest niski około 16-20 sekund na ładunek. Minusem jest, to, że musimy być w obszarze rzuconego pocisku i w momencie wywołania umiejętności, ktoś może nam zajść za plecy. Efektu jak na poniższym zdjęciu nie osiągnięcie do 30 poziomu doświadczenia. Obszar jest ogromny 🙂

Tom Clancy's The Division 2 chem launcher, leczenie

 • Hive czyli Ul (Rój) z ulepszeniem ożywiacz – jeśli nie masz znajomych i grasz częściej solo, niejednokrotnie uratuje Ci życie. Gdy poziom zdrowia spada do zera, umiejętność zostaje automatycznie wywołana, więc masz „drugie życie”. Oczywiście nie może się odnawiać. UWAGA! W dniu pisania tego postu, umiejętność jest nieco zbugowana i nie zawsze sama się wywołuje, będzie to naprawione!
 • Cannon czyli zwykła Wieżyczka – po pierwsze zadaje obrażenia, a po drugie możesz celować w nią w danego przeciwnika np. do dobicia. Główną zaletą jest odwracania uwagi botów.

Oczywiście wybór pozostawiam wam, ale mi najlepiej służyła kombinacja dron + działko lub chemlauncher + działko. A poniżej taki screen z End Game, gdzie udało mi się wykręcić prawie 9k siły umiejętności. 9k jest w zasięgu, ale muszę znaleźć określone mody do wyposażenia. Przy takich ilościach dopiero można wybrać dosłownie każdą umiejętność 🙂

The Division 2 siła umiejętności, build skill power

 

Zdobywanie atutów i ich dobór

Atuty to umiejętności pasywne, które mają wpływ na różne aspekty jak np. większa ilość granatów, wkładów do pancerza etc. Ich odblokowanie w Białym Domu kosztuje różną ilość punktów SHD, o których wspominałem powyżej. Jakie atuty wybrać na początek?

 • drzewko atutów dające dodatkowe doświadczenie za zabójstwa w określony sposób. Nasza postać będzie szybciej nabijała poziomy
 • zwiększenie ilości granatów – dodatkowy dmg zawsze w cenie
 • zwiększenie ilości wkładów do pancerza – możemy się częściej leczyć
 • zwiększenie pojemnośći ekwipunku – więcej lootu, to więcej pieniędzy i materiałów do craftingu

Zbieractwo w The Divsion 2

W Tom Clancy’s The Division 2 również sporą rolę będzie odgrywać system Craftingu. Do dyspozycji mam chociażby stół do rekalibracji przedmiotów, ale też do Craftingu. UWAGA! Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale stół do craftingu można ulepszać, więc to na to w pierwszej kolejności należy wydawać zasoby!

Gdzie zdobywać zasoby do craftingu?:

 • Wszelkie skrzynki, plecaki, pojemniki etc.
 • Demontaż broni oraz wyposażenia
 • Korzystanie z podziemii, w których często jest sporo dobrego lootu
 • Wykonywanie misji, aktywności pobocznych oraz projektów

UWAGA! Donatowanie materiałami punktów kontrolnych – gdy odblokujecie specjalny Talent postaci, to przy przekazaniu zasobów do punktu ( woda, jedzenie, narzędzia ) dostaniecie przydatny bonus. W finalnej wersji w promieniu 20m każda skrzynka i materiały będą podświetlona. Również Twoi przeciwnicy!

Walka w The Division 2 – ogólnie + tricki

Jak wygląda system walki w Tom Clancy’s The Division 2 i na co zwracać uwagę? To tak naprawdę temat na osobny artykuł, ale postaram się przedstawić najogólniejsze rady:

 • Zbyt duży cooldown? – odnawianie się umiejętności w The Division 2 zajmuje więcej czasu niż w jedynce. Jest na to sposób, który częściowo skraca cooldown dla umiejętności, które mają „czas trwania” np. działko, hive etc. Otóż przytrzymując klawisz wywołania niszczymy daną umiejętność. Tym sposobem skracamy cooldown o połowę! Oczywiście polecam niszczyć swoją umiejętność tuż przed samoczynnym wyłączeniem. Umiejętność działa prawie cały przewidziany czas, natomiast my mamy skrócony cooldown o połowę. Na przykładzie poniżej, brak przeciwników, zostało tylko działko, więc wyłączam umiejętność, co też pokazuje czerwony pasek przy działku. Zajmuje to około 2-3 sekund

Tom Clancy's The Division 2 szybki cooldown i odnowienie się umiejętności

 • Poruszanie się + ustawienia gry – być może nie każdy sobie zdaję sprawę, ale nawet ustawienia samej gry ułatwiają życie i lepszą kontrolę nad naszą postacią. Po pierwsze sugeruję wyłączenie opcji, gdzie żeby biec sprintem musimy przełączyć tryb biegania klawiszem shift. Lepsza kontrola jest wtedy, gdy musisz przytrzymać klawisz sprintu, żeby biec. Po drugie sugeruję wyłączenie trybu Parkour. W krytycznych chwilach nasza postać może przeskoczyć przez przeskodę co niestety często kończy się śmiercią, gdyż nie mieliśmy takiego zamiaru. Po zmianie domyślnie trzeba wcisnąć klawisz lub przytrzymać, żeby postać wykonywała ciąg pokonywanie przeszkód. Po trzecie warto zmienić opcję szybkości przechodzenia w trybie osłony ( cover system ) na szybką. Również ułatwia, to rozgrywkę, gdy jesteśmy na rogu przeszkody i przechodzimy na prostopadły bok.
 • Przeciwnicy uciekają przed Chem Launcherem? – mowa oczywiście o podpalaczu, który najpierw generuje obłok, a potem trzeba go podpalić strzałem. Niestety wrogowie przed nim uciekają. Jak to obejść? NPC, który do was strzela sam się podpali, jeśli traficie w dobry moment! Jeśli Twoja drużyna strzela do danego NPC, to również sygnał dla Ciebie, ponieważ, to oni zainicjują podpalenie!
 • System osłony w walce? – cóż istnieją przypadki, gdzie system osłony nie sprawdza się w danej sytuacji. Założmy, że wychylasz się będą przytulonym do ściany budynku i chcesz wyjrzeć zza krawędzi. W tym konkretnym przypadku Twoja postać będzie dość widoczna tj. tułów, ręka, głowa. Lepszą opcją będzie wyjście z trybu osłony, użycie przybliżenia i odpowiednie ustawienie postaci przy krawędzi! Twoje pole widzenia jest równie dobre, natomiast Twoja postać jest niemalże niewidoczna!

The division 2 poruszanie się, używanie osłon

 • Licznik cooldownu – w opcjach możesz odblokować opcję, która pokazuje Ci ilość sekund do odnowienia umiejętności! Widać to na powyższych screenach
 • Słabe punkty ( weak points ) – większość przeciwników ma słabe punkty jak torba na biodrze, ładunki na plecach, elementy pancerza etc. To droga do dużych obrażeń, a poza tym efekty często przenoszą się na pobliskich przeciwnków.
 • Działko NPC – gdy zabijesz NPC, który postawił działko, to przestanie ono strzelać lub będzie strzelać do innych NPC!
 • Wysoki cooldown vol 2? – polecam mieć jakąś broń w talentem „In Rythm”, zdaję się, iż tłumaczenie, to „w rytmie”. Mając założoną taką broń, zabicie przeciwnika ma 5% szansy na odnowienie się umiejętności, może to nastąpić raz na 60 sekund. W mojej opinii te 5% jest chyba wartością zaniżoną 🙂 .
The division 2 talent In Rythm , w rytmie
Tom Clancy’s The Division 2 Academy – polecam tą inicjatywę!

Jak szybko zdobyć 30 poziom doświadczenia?

Cóż, tu posłużę się między innymi filmikiem MarcoStyle, który nadal podsyła wartościowy content. Streszczając filmik, wygląda do tak:

 1. Najpierw wykonujemy Misje Główne nawet, jeśli mamy za mały lvl. W międzyczasie odbijamy punkty kontrolne i możemy wykonać podstawowe aktywności, nie mylić z misjami pobocznymi! Walka z botami, to również exp.
 2. Staramy się wszystkie misje poboczne zostawić na sam koniec. Dlaczego? Wraz ze zwiększeniem się poziomu naszego Agenta Dywizji, ilość expa za Misje Poboczne również się zwiększa, nawet jeśli mogliśmy ją wykonać na 3 poziomie. Po prostu bez względu na poziom zawsze dają ten sam % doświadczenia. Czyli 30% na 2 poziomie postaci dam nam bardzo małą ilość, natomiast już na 20 poziomie znacznie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *